Podlahy z přírodních materiálů

- masivní dřevo - nejčastěji smrk, modřín, borovice, z tvrdších dřevin dub, buk, jasan.

Dřevěná podlaha se buď A) šroubuje vruty, nebo B) lepí.

varianta A) se pokládá buď na rošt z latí, nebo na trámky, trámy, na něco, kam se dá přivrutovat. Já mám doma třeba podsyp ze štěrku s písčitým jílem, v tom zapuštěné trámky 100x70mm a na nich tenkou hobru (odpruží, srovná drobné nerovnosti). Toto mám zaklopeno smrkovými podlahovými palubkami tl 28mm (viz fotogalerie).

Varianta B) se celoplošně lepí na beton, nebo anhydrit a jejich deriváty. Podkladní povrch je vždy dobré vystěrkovat! (velmi doporučuji); celková tloušťka podlahy nad podkladem tak může být již od 18mm! (1-2mm stěrka, 1mm lepidlo, 15mm palubky-lamely)

Pozor na výběr dřeviny na podlahu - můžete si vybrat buď měkkou (smrk, borovice, modřín, olše, ...), nebo tvrdou (dub, buk, akát, jasan, ...)

Rozdílů je několik a to zcela zásadích (samozřejmě kromě vzhledu):

1. podlaha ze smrku je příjemnější na došlap, je měkčí a hlavně teplejší

2. podlaha z dubu je oproti tomu výrazně odolnější - rýhy a díry nejsou tak hluboké, déle vydrží. Naopak když mi například spadne porcelánový talíř na smrkovou podlahu, většinou se nerozbije, jen se do podlahy udělá "díra" - důlek. Na dubové podlaze se nic moc neprojeví, zato talíř se odporoučí do odpadu.

Volba je otázka preferencí, já osobně volím smrk, i když již po pár měsících užívání rodinou jsou patrné známky opotřebení, defekty. Je ale teplejší a měkčí a jelikož chodím bos, děti lezou po podlaze, tak je pro mne jasným výhercem.

 

- linoleum - Marmoleum Forbo, Tarkett - linoleum se vyrábí ze směsi dřevěných pilin, jílů, pigmentů, lněného oleje a pryskyřic. Dají se z něho ztvárnit různé pestré povrch

y jak na podlahu, tak stěny a lze jím i vytvořit povrch např. barového pultu.

Je antibakteriální, krásné, přírodní - neuvolňují se z něho škodliviny, takže přispívá ke zdravému vnitřnímu prostředí.